Vianoce, jedlo a spánok

Vianoce sú tu za menej ako jeden mesiac. Prípravy v mnohých rodinách sú v plnom prúde. Vianoce boli pôvodne náboženský sviatok. Význam Vianoc sa však postupne mení. Dnes ide najmä o rodinný sviatok plný jedla, darčekov a tak ďalej.

V tomto článku sa chceme zamerať na vzťah medzi jedlom a spánkom. Prečo?

Vianoce, či koniec roka až do Nového roka, je obdobím, kedy väčšina ľudí naplno upustí uzdu striedmosti. Dnes žijeme v dobe, kedy nedostatkom jedla netrpí takmer nikto. Preto sa po väčšinu roka obmedzujeme. Prísun jedla sa snažíme obmedziť, pretože vieme, že nadmerná konzumácia vedie k zvýšenej hmotnosti, a to zase k rôznym zdravotným problémom. Konzumácia nezdravých potravín má priamy vplyv náš zdravotný stav.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Ku koncu roka však prichádzajú trochu iné myšlienkové pochody: jeden či dva týždne uvoľnenia mravov predsa nemôže uškodiť životu či zdravotnému stavu. Ak sa po celý rok obmedzujeme, tak si doprajeme uvoľnenie aspoň počas sviatkov.

A ono to naozaj tak funguje. Pomáha aj celková spoločenská klíma. Ak priberiete niekoľko kilogramov v lete, tak sa na vás budú ľudia na pláži dívať podivnými pohľadmi. V lete sa jednoducho patrí dostať sa do najlepšej možnej formy. Ak by ste tak nespravili, tak by ste šli proti prúdu a museli za to niesť následky.

Na druhú stranu – ak sa tretieho január vrátite do práce s šiestimi kilogramami navyše, je veľmi pravdepodobné, že nebudete vyčnievať z radu. Podobne na tom bude aj väčšina vašich kolegov. Jednoducho zapadnete do davu. Tento fakt ešte viac uvoľňuje mravy počas Vianoc. Cez sviatky môžete tak jesť bez veľkého pocitu vinu. Veď je to normálne, veď to robia aj ďalší.

Tvrdenie, že takéto správanie počas dvoch týždňov nebude mať vplyv na vaše zdravie však nie je pravdivý. V tomto článku nebudeme rozoberať zdravie ako také – pozrieme sa na jeden fyziologický proces – spánok.

Po šiestej by sa nemalo jesť

Pri téma jedla a spánku sa väčšine ľudí vynorí známe pravidlo tvrdiace, že po šiestej hodine večer by sme už nemali jesť. Problém je akurát v tom, že toto pravidlo nie je pravdivé. Respektíve ho nemožno zovšeobecňovať.

Ak niekto tvrdí, že jesť po 18:00 je škodlivé, pravdu má iba v prípade, ak idete spať o 20:00, respektíve iba v prípade, že konzumujete určitý typ jedla.

Osemnásta hodina je umelý výmysel, ktorý neberie do úvahy špecifické podmienky každého človeka. Toto pravidlo iba jeden význam – upozorňuje človeka na to, aby si dával pozor, kedy pred spánkom sa pustí do jedenia.

...

Pravda je taká, že zaspávať s plným žalúdkom naozaj nie je dobrý nápad. Spánok je časť biologického dňa, kedy telo regeneruje – bežné procesy sú maximálne utlmené, aby sa šetrilo energiou. Jedným z týchto procesov je aj trávenie. Trávenie vyžaduje veľkú množstvo krvi. Počas spánku je potrebné túto krv dostať do iných častí tela. Pokiaľ bude váš žalúdok a ďalšie časti počas spánku pracovať na plné obrátky, zaručene to naruší kvalitu spánku.

Čas, ktorý potrava strávi v žalúdku, je rozdielna v závislosti o jej zloženie. Vo všeobecnosti platí, že ťažké (mastné) jedlá zostávajú v žalúdku dlhšie. Ak povieme, že priemerne potrava zostáva v žalúdku 2 hodiny, tak pri vyprážanom syre to bude 3 hodiny a pri ľahkom jedle založenom na ovocí či zelenine to bude 1 hodina. Okrem tohto je potrebné brať do úvahy aj množstvo potravy. Pred spánkom by sme sa tam mali prioritne vyvarovať veľkému množstvo potravy plnej tukov.

Pri zaspávaní je dobré vyvarovať sa aj opačnému extrému. Rýchlosť zaspávania a kvalitu spánku dokáže ovplyvniť aj hlad. Ten dokáže nielen predĺžiť čas zaspávanie  – dokáže sa postarať aj o to, že vás zobudí uprostred noci.

Pred spánkom tak môžete riešiť zaujímavú dilemu – najesť sa, alebo byť hladný. Ono to zase také komplikované nie je. Určité potraviny totiž nebudú mať na váš spánok negatívny vplyv. Ak sa chystáte do postele a ste hladný, je potrebné si zvoliť vhodné jedlo. Takúto situáciu by ste určite nemali riešiť už spomínaným vyprážaným syrom či nejakou sladkosťou. Asi najlepšou možnosťou krátko pred uľahnutím do postele je banán. Banán je nielenže ľahko stráviteľný – navyše obsahuje aj látky, ktoré pomáhajú so zaspávaním. Neveríte? Počas Vianoc budete mať doma určite dostatok banánov. Tak to vyskúšajte.

Pri oslave Vianoc a Nového roka nemožno nespomenúť alkohol. V tomto čase roka sa alkoholické nápoje konzumujú vo zvýšenej miere. Či už je to nejaké dobré vínko počas Vianoc alebo aj tvrdší alkohol pri vítaní nového roka.

Alkohol má hlboký súvis s kvalitou spánku. Alkohol utlmuje aktivitu, čo sa na prvý pohľad môže zdať v súlade so spánkom. Ono je pravda aj to, že alkohol vám pomôže so zaspávaním. Mnoho ľudí toto veľmi dobre pozná na vlastnej koži. Problém je však v tom, že alkohol narušuje kvalitu spánku. Zaspíte síce rýchlejšie, ale ráno sa zobudíte v horšom stave. Alkohol totiž narušuje štruktúru spánku. Pravidelné striedanie REM a nonREM fázy spánku. Vďaka alkoholu tak spánok nedokáže fungovať efektívne.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár