Tabletky na spánok – je to riešenie?

Problémy so spánkom sú bežnejšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Našťastie väčšina týchto problémov nekomplikuje život tak výrazne, aby nám to výraznejšie znižovalo kvalitu života. Nesprávne uchopenie či riešenie problémov so spánkom však väčšinou vedie k ich zhoršeniu. Ak ste mladý a zdraví, tak väčšinu problémov bez ťažkostí hodíte za hlavu. S rastúcim vekom sa však tieto problémy zväčšujú a kumulujú. Všetko to môže doraziť do takého štádiu, kedy sa už pomáha len veľmi ťažko.

O dôležitosti spánku pre naše zdravie dnes už hádam nikto nepochybuje. Kvalitný a dostatočne dlhý spánok nie je dôležitý iba z pohľadu fyzického zdravia. Má priamy súvis aj s našou psychikou a celkovou pohodou. A v neposlednom rade psychika a naše telo sa navzájom ovplyvňujú. Nebudeme to tu viacej rozvíjať – zostaneme pri predpoklade, že kvalitný a dostatočne dlhý spánok je základom spokojného života.

Ako je potom možné, že napriek tejto znalosti, mnohí z nás spánok aj tak podceňujú? To, že niečo považujeme za dôležité, totiž ešte neznamená, že niečo ďalšie nepovažujeme za dôležitejšie. Napríklad peniaze. Ľudia si skracujú spánok najmä z dôvodu pracovného vyťaženia, a to sú pre veľkú väčšinu ľudí peniaze. Hektický život na začiatku 21. storočia tak má za následok rôzne poruchy spánku.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Za jednu z najčastejších porúch spánku sa považuje nespavosť. S nejakou formou nespavosti sa už stretol hádam každý. Ak sa nepodarí z času na čas zaspať hneď, akoby ste chceli, ešte to neznamená, že trpíte nespavosťou.

Avšak aj pri takýchto ojedinelých prípadoch ľudia siahajú po zdanlivo najjednoduchšej pomôcke – tabletkách na spánok. Nehovoriac už o ľuďoch, ktorí majú dlhodobý problém s nespavosťou.

Na prvý pohľad sa to môže zdať ako dobré riešenie. Jedna tabletka pomôže so spánkom, a teda dopraje človeku dlhší spánok. A to by malo byť zdraviu prospešné, veď dlhší spánok znamená lepší spánok.

Užívanie liekov na spánok má neznáme účinky

Jeden problém s užívaním liekov na spánok je fakt, že nikto nevie presne, aké majú vedľajšie účinky. Toto je dôležité najmä pri dlhodobej liečbe. Zo zloženia týchto tabletiek sa dlhodobé účinky jednoducho nedajú predpokladať. Na dlhodobé testy nie sú peniaze a samozrejme ani vôľa. Musíme sa tak spoľahnúť na rôzne štúdiu, ktoré však z princípu nemôžu dôjsť k presnému záveru.

...

Avšak už tieto štúdie by mali byť dobrý varovným signálom pred zneužívaním tabletiek na spánok. Viacero americký štúdií sa zhodlo na tom, že dlhodobé užívania liekov na spánok zhoršuje zdravotný stav človeka. Dokonca ľudia berúci tieto lieky mali niekoľkonásobne vyššiu šancu, že spáchajú samovraždu. Toto však nie je dôkaz toho, že tabletky na spánok vedú k ťažkej depresii či iným problémom. Môže to znamenať aj to, že ľudia so psychickými a zdravotnými sú náchylnejší k užívania tabletiek na spánok.

Užívanie tabletiek na spánok má aj iný negatívny vplyv – pomáha ľuďom vyhnúť sa skutočnému riešenie problému. Určite, v niektorých prípadoch to inak nejde a tabletka na spánok je jediným riešením. Z dlhodobého pohľadu je to však takto iba zriedka. Človek trpiaci nespavosťou by sa v prvom rade mal snažiť odstrániť príčiny nespavosti, a nie potláčať príznaky. Na to, aby ste identifikovali príčiny nespavosti vo väčšine prípadoch nemusíte navštíviť doktora či iného špecialistu.

Najbežnejšie príčiny nespavosti a čo s tým robiť

Nespavosť môže mať vážne zdravotné príčiny, preto je vždy dobré to mať na vedomí a snahy aj svojpomoc by vždy mali mať limity.

Mnoho ľudí má problémy so zaspávaním z dôvodu, že pred želaným spánkom príliš stimulujú svoj mozog. Ako? Stačí k tomu napríklad aj sledovanie televízie. Televízne programy zamestnávajú našu predstavivosť. Navyše televízor vyžaruje svetlo, ktoré automaticky stimuluje mozog a odďaľuje spánok. K takémuto efektu sa však nedostanete iba sledovaním televízie. Dokonca to ide aj efektívnejšie. Stačí si do postele ľahnúť s počítačom, tabletom či smartfónom. Všetky tieto zariadenie vám dodajú dostatočné množstvo žiarenia, ktoré oneskorí váš spánok.

Pred spánkom by sme mali byť upokojení. Namiesto tabletu by sme mali do ruky zobrať nejakú knihu. Pred spánkom by sme sa mali vyhýbať pohybu. V spálni by sme nemali pracovať – mala by to byť miestnosť určená výhradne na spánok.

A samozrejme, toto býva spomínané veľmi často, do postele by sme nemali ísť s plným žalúdkom. Najhoršie sú mastné a ťažké jedlá, ktoré zostávajú v žalúdku príliš dlho. Do postele by sme na druhú stranu nemali ísť s pocitom hladu. Ak už potrebujete čosi do seba pred spánkom dať, skúste napríklad banán.

A čo alkohol? Alkohol utlmuje a teda aj pomáha so zaspávaním. Pred spánkom je však potrebné sa ho vyvarovať. Pohár či dva vína vám síce pomôže zaspať, celkovo však zhorší kvalitu vášho spánku. A teda vám uškodí.

Rýchlosti zaspávania môžete pomôcť aj rôznymi ďalšími trikmi, ktoré zaručene nemajú žiadne negatívne vedľajšie účinky. Spoľahlivo funguje napríklad taká horúca sprcha tesne predtým, ako si ľahnete do postele.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár