Hrôzostrašné choroby, ktoré vám narušia spánok

Funkcia spánku je jednoduchá a jasná – regenerácia tela a mysle. Je to čas biorytmu, kedy si oddýchneme a načerpáme sily do ďalšieho dňa. Moderný človek spí v takýchto podmienkach, o akých sa naším predkom hádam ani nesnívalo. Napriek tomu veľká časť populácie nemôže hovoriť o tom, že by mali dokonalý spánok. Množstvo ľudí trpí rôznymi spánkovými poruchami. Nespavosť ani zďaleka nie je raritné a už vôbec nemôžeme hovoriť, že by postihovala iba starších ľudí. Žijeme v hektickom svete, kde čas znamenajú peniaze. Množstvo ľudí preto obetuje časť spánku pre profesionálny rast. Na to, aby boli v práci v plnom nasadení, využívajú podporné prostriedky ako kávu a podobne. A toto všetko spánku nepraje.

Bežné problémy so spánkom sú však zanedbateľné v momente, ak sa dozviete o vážnych poruchách spánku. V nasledujúcom texte sa pozrieme na niekoľko ochorení, ktoré výrazne narušujú spánok.

Kleine-Levinov syndróm

Ako to už býva, takmer každý syndróm je pomenovaný podľa vedca či vedcov, ktorí ho ako prví definovali. Kleine-Levinov syndróm sa zvykne nazývať aj syndróm spiacej princeznej. Tento názov získal podľa symptómov ochorenia – dotknutý jedinec spí takmer ako šípková Ruženka. Nespí síce 24 hodín denne, 7 dní v týždni, ale prespí veľkú časť dňa a celú noc. Navyše aj tých niekoľko hodín bdelého stavu má ďaleko od toho, čo poznáme ako bdenie. Ľudia trpiaci Kleine-Levinovim syndrómom to opisujú, že im chýba pozornosť, schopnosť sústrediť. Pacienti sú ospalí a nepokojní.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Kleine-Levinov syndróm postihuje najmä chlapcov v puberte. Táto skupina tvorí až 70 percent obetí choroby. Azda jedinou „výhodou“ tohto syndrómu je, že sa s ním človek neborí celý život. Objavuje sa v epizódach, ktoré môžu trvať od niekoľkých dní po zopár týždňov.

Vedci nepoznajú presnú príčinu tohto syndrómu. Predpokladá sa však, že zodpovedný je nie správne fungujúci hypotalamu.

Nočné mory

Hádam každý z nás to už zažil. Veľmi živý sen, ktorý sa končí prebudením a studeným potom na čele. Či už je sen o unikaní pred bandou vrahov so sekerami a motorovými pílami, alebo sa v ňom ocitnete nahí v autobuse do práce, príjemné pocity z toho určite nevznikajú. A teraz si predstavte, že by ste takéto nočné mory zažívali každú jednu noc. Každú noc by ste budili naplnení hrôzou.

...

Takto asi žijú ľudia, ktorí trpia poruchou spánku prejavujúcou sa pravidelným a častým výskytom hrôzostrašných snov. Veda tento fenomén zatiaľ nevie vysvetliť. Vieme však, že ho spúšťa stres a nedostatok spánku. Ak tak chcete mať pokojný spánok, neberte prácu a ďalšie náročné životné situácia až tak vážne. A doprajte si dostatok plnohodnotného spánku.

Námesačnosť

Námesačnosť sa na prvý pohľad môže zdať humornou nočnou zábavou zopár ľudí. Vo väčšine prípadov to aj tak je. Človek sa zobudí, vyberie sa do chladničky, naje sa  a následne sa vráti do postele dospať zameškané.

Problém je v tom, že aj táto cesta do chladničky môže byť nebezpečná. Takmer 20 percent námesačných ľudí prišlo pri pohybe v dome k úrazu. Najväčším nebezpečenstvom je pád. Z tohto dôvodu je nevyhnutné, aby námesační ľudia zabezpečili svoju domácnosť – aby sa nepotkli o káble na zemi, aby sa nemohli zrútiť dole schodmi.

Námesačnosť však môže byť aj extrémna. Námesačný človek nemusí skončiť výletom do chladničky. Môže sa vybrať autom do na nákupy. A tu už nie je nebezpečný iba pre seba, ale aj pre okolie. Sú zaznamenané prípady, kedy námesační ľudia vykonávali komplexné činnosti, a to bez toho, aby vedeli, že majú špeciálne schopnosti. Jeden človek napríklad po nociach maľoval obrazy. Pritom bežne nevedel maľovať a ani ho to nezaujímalo.

Syndróm vybuchujúcej hlavy

Akokoľvek hrôzostrašný názov tejto choroby je, nemusí sa báť. Zatiaľ nikoho nezabil a ani nezabije. Syndróm vybuchujúce hlavy je podľa vedcov neškodný a nie je spojený so žiadnou vážnou chorobou.

Ako sa prejavuje? Spiaci sa v noci zobudí na silné zvuky, či zvuk pripomínajúci výbuch. Zvuk sa môže zdať byť prichádzajúci z okolia hlavy, alebo priamom z hlavy. Príčina tohto syndrómu je doposiaľ neznáma.

Porucha REM fázy spánku

REM je fáza spánku, kedy je náš mozog plný aktivity. Toto je časť spánku, kedy sa nám sníva veľká väčšina snov. Ako veľmi dobre vieme, sny môžu byť veľmi živé. Snívajúci človek nevie, že sen nie je realita. Naše telo však nastavené tak, aby sme sa počas tejto fázy spánku nehýbali a nekonali podľa toho, čo sa nám sníva. Pohybový aparát je blokovaný. Pri tejto poruchu toto blokovanie zlyháva. Človek tak reaguje na podnety v sne. Hýbe sa, kope, búcha a tak ďalej. Stáva sa tak nebezpečný nielen pre seba, ale aj pre partnera v posteli.

Poruchy REM fázy spánku sa objavujú najmä u starších ľudí a väčšinou súvisia s degeneratívnymi chorobami mozgu, ako je napríklad Parkinsonova choroba. Doktori tento problém riešia podávaním medikamentov, ktoré obmedzujú čas, ktorý človek trávi v REM fáza spánku.

Sexsomnia

Sexsomnia je ochorenie, ktoré sa prejavuje sexuálnym apetítom počas spánku. Toto by na prvý pohľad nemuselo byť hrôzostrašné. Vzdychanie zo spánku ešte nikomu neublížili. Pri masturbácii si škody takisto obmedzené. Sú však zaznamenané prípady, kedy sa človek trpiaci sexsomniou dopustil znásilnenia.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár