8 najväčších chýb spojených so spánkom

To, že spánok hrá v živote človeka veľmi významnú rolu, dnes už spochybňuje málokto. Hovorí sa o tom, píše sa to tom. Všetci o tom vieme. Napriek tomu sa niektoré chyby neustále opakujú. Napriek všetkému stále veľké množstvo ľudí má ďaleko od ideálneho spánku. A pritom vo väčšine prípadov riešenie nie je vôbec náročné. Nepotrebujete žiadnu odbornú pomoc či akékoľvek drahé pomôcky. Kvalitný matrac je síce základom, ale na ňom kvalita spánku nie vždy padá.

Veď aj zlatí chlapci Škantárovci vedia o kvalitnom spánku a jeho dôležitosti svoje.

V tomto článku sa pozrieme na 10 najčastejších chýb, ktoré komplikujú spánok a majú výrazný vplyv na jeho kvalitu.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

chyby-pri-spanku

Chyba č. 1 – nepravidelný spánkovú rytmus

Cez pracovný týždeň je väčšina ľudí disciplinovaných. Jednoducho sú donútení okolnosťami. Do práce sa musia dostaviť na presný čas. Problémy nastávajú najmä počas víkendu. Človek sa chce v piatok zabaviť a tak ide do postele výrazne neskôr ako bežne. Ráno sa zase nechce stresovať skorým vstávaním a dopraje si o niekoľko hodín spánku naviac. V sobotu či v nedeľu ráno to nepredstavuje žiadny problém. Nepríjemnosti nastávajú v pondelok. Ľudia si často myslia, že vec vyriešia skorším odchodom do postele. Telo však len tak nepresvedčíte, že sa má ubrať spať kvôli tomu, že ráno skoro vstávate.

Riešenie: jediným spôsobom, ako sa pondelkovému chaosu vyhnúť je dodržiavať spánkový rytmus aj počas víkendu. V piatok večer si môžete dovoliť byť hore dlhšie, v sobotu a v nedeľu ráno by ste však mali vstávať v rovnaký čas ako počas pracovného týždňa.

Chyba č. 2 – dlhé zdriemnutia po štvrtej večer

Krátke zdriemnutie (do 30 minút) sú výborným riešením, ako bojovať s únavou a ospalosťou počas náročného dňa. 20-minútový spánok krátko po obede naozaj pomôže. Úplne iná situácia nastáva, ak si zdriemne viac ako pol hodinku večer po štvrtej či piatok. Povedzme sa vrátite z práce a zaspíte pri televízore. Takýto spánok má schopnosť narušiť spánkový režim a v konečnom dôsledku viesť k zhoršeniu kvality spánku.

Riešenie: vyhýbajte sa spánku po štvrtej hodine poobede. V ideálnom prípade by ste po tomto čase nemali spať vôbec. Maximálne však 20 až 30 minút.

Chyba č. 3 – absencia prípravy na spánok

Nemožno očakávať, že nabudené telo sa dokáže do spánkového režimu prepnúť v priebehu niekoľkých minút. Takto to jednoducho za normálnych okolností nefunguje. Telo potrebuje nejaký čas. Vyžaduje sa syntéza rôznych neurotransmiterov a to nejaký čas trvá.

...

Riešenie: spravte si so zaspávania rituál. Určite si presný čas, kedy vypnete všetky elektronické zariadenia. Sledovanie TV či tabletu spánku neprospieva. Tieto zariadenia vyžarujú svetlo, ktoré stimuluje mozog, a to je presný opak toho, čo chcete pred spánkom. Doprajte si pred spánkom kúpeľ či sprchu. Zoberte si do postele knižku a oddychujte.

Chyba č. 4 – nedávate mozgu tie správne spánkové signály

Mozog pred spánkom reaguje na okolité stimuly. Asi najväčší vplyv na spánok a schopnosť rýchlo zaspať má svetlo. Spánok je priamo spojený so svetlom. Na základe okolitého svetla mozog produkuje, alebo neprodukuje potrebné hormóny.

Riešenie: spánok by mal prebiehať v tme. V izbe by nemala svietiť žiadna žiarovka. To isté platí aj o televízore – človek by nemal zaspávať a ani spať pri bežiacom televízore. Podobne nebezpečné je aj svetlo z mobilov, tabletov či počítačov. Tieto prístroje produkujú svetlo, ktoré stimulujú mozog a odsúvajú spánok.

Chyba č. 5 – nesprávne jedlo pred spánkom

Vo všeobecnosti platí, že krátko pred spánkom by sme nemali jesť. Toto pravidlo však nie je absolútne. V mnohých situáciách je lepšie si niečo pred spánkom zajesť. Niekedy je totiž horšie zaspávať s prázdnym žalúdkom. Trošku jedla pred spánkom je tu ako riešenie.

Zlou voľbou sú však jedlá bohaté na sacharidy, a najmä rafinované sacharidy. Pred spánkom by ste sa tak mali vyvarovať sladkostiam.

Riešenie: krátko pred spánkom sa odporúčajú jedlá bohaté na proteíny. Tie majú schopnosť stimulovať tvorbu melatonínu – hormónu pomáhajúcemu spánku.

Chyba č. 6 – používanie tabletiek na spánok

Pri problémoch s nespavosťou sa ako najjednoduchšie riešenie ukazujú tabletky na spánok. Z krátkodobého pohľadu to môže byť prijateľné riešenie. Z dlhodobého pohľadu to však nikam nevedie. Na takýchto tabletkách si človek môže vybudovať závislosť. A navyše vedľajšie účinky takýchto liekov nie sú presne zmapované.

Riešenie: namiesto tabletiek používajte rôzne relaxačné techniky

Chyba č. 7 – používanie alkoholu na zaspávanie

Alkohol skutočne pomáha so zaspávaním. Na druhú stranu však zhoršuje celkovú kvalitu spánku. Po poháriku ľahšie zaspíte – ráno sa však zobudíte v zlom stave a večer znova budete potrebovať pohárik na zaspanie. Takto sa dostanete do začarovaného kruhu.

Riešenie: upokojte telo pred spánkom prirodzenými metódami

Chyba č. 8 – ležať v posteli a dúfať, že spánok príde sám

Pokiaľ máte problém so zaspávaním, samotné čakanie neprinesie žiadny výsledok. V konečnom dôsledku je to iba strata času.

Riešenie: pokiaľ ležíte v posteli 30 minút a spánok nie a nie prísť, vzdajte to. Vstaňte z postele a venujte sa niečomu inému. Skúste dať telu signály na spánok, ktoré sme spomínali v tomto článku. Zhasnite svetlá. Dajte si teplú sprchu. Zoberte si do ruky knižku a čítajte.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár