5 jedál, ktorým sa radšej pred spánkom vyhnite

Ľudových múdrostí, ktoré majú pomáhať so spánkom, nájdete pomerne veľa. Teplý čaj či sladké zohriate mlieko vraj robia divy. Väčšina z nás  má s múdrosťami starých materí dobré skúsenosti.

Ľudové znalosti však na druhá stranu nehovoria veľa o jedlách, ktoré majú negatívny vplyv na schopnosť človeka zaspať a na kvalitu spánku ako takú. Väčšina z nás počula akurát o neskorom jedení – človek by vraj nemal jesť neskôr ako o šiestej večer. Toto tvrdenie je v princípe pravdivé – len je potrebné ho predsa len trochu zovšeobecniť. Na šiestu večer môžete zabudnúť. Časovanie je relatívne. Dôležité je, aby žalúdok bol pri zaspávaní v pokoji. Posledné ťažké jedlo by ste si mali dopriať tak dve hodiny pred spánkom.Dark chocolate

Ako je to však s jedlom a nápojmi? Asi všetkým je jasné, že pol litra pol hodinku pred uľahnutím do postele nie je práve to najlepšie rozhodnutie. Káva a kofeín vo všeobecnosti stimuluje mozog a spánok odhaľuje. Existujú však ďalšie potraviny, ktoré narúšajú spánok?

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Alkohol

Na prvý pohľad sa môže zdať,  že alkohol má na zaspávanie dobré účinky. Veď opitým sa ľahko uberá do ríše snov. Toto je v princípe pravda. Alkohol má utlmujúce účinky. Po pohári vína či štamperlíku tvrdého alkoholu sa vám skutočne bude ľahšie zaspávať. Mnoho ľudí alkohol aj na tento účel využíva. Problém je však v tom, že alkohol má negatívne účinky, ktoré vysoko prevyšujú jeho pozitívne. A teraz nehovoríme o známych deštrukčných schopnostiach etanolu. Ten ničí pečeň a ďalšie časti ľudského tela. So spánkom to však priamo nesúvisí. Alkohol má však zároveň jedinečnú schopnosť narúšať štruktúru spánku. Za normálnych okolností dochádza k pravidelnému striedaniu REM a nonREm fázy spánku.  Alkohol spôsobí v tomto rytme zmeny, ktoré vedú k tomu, že spánok má menšie regeneračné schopnosti. Inými slovami – alkohol spôsobí to, že ráno sa zobudíte unavenejší. Dôsledkom toho môže byť pozoruhodne neskôr opätovný problém so zaspaním. Človek sa takto dostane do začarovaného kruhu, z ktorého nemusí byť jednoduché východisko.

Tmavá čokoláda

Na rozdiel od alkoholu, tmavá čokoláda nie je potravinou, ktorá by mala negatívny efekt na ľudské zdravie. Práve naopak – čierna čokoláda je považovaná na výborný zdroj antioxidantov.

Okrem týchto zdraviu prospešných látok by ste však v nej našli aj kofeín a ďalšie stimulujúce látky. Konzumáciou čiernej čokolády pred spánkom tak prijímate látky, ktoré stimulujú váš mozog a odvracajú pozornosť organizmu od spánku.

...

O čierne čokoláde hovoríme preto, lebo má najvyššiu koncentráciu stimulačných látok. V zásade však nie je rozdiel medzi čiernou a bežnou čokoládou. Bežnej čokolády by ste však museli zjesť o čosi viac ako v prípade čiernej čokolády.

Čokoláda je zdroj kofeínu, o ktorom väčšina ľudí nevie. Kofeín je prisudzovaný akurát tak káve či kole. Kofeín však nájdete aj v zelenom a čiernom čaji či rôznych liekoch či liečivých prípravkoch.

Pikantné jedlá

Konzumáciou pikantných či korenistých jedál pred spánkom si môžete skomplikovať celú noc. Horúce jedlá majú schopnosť spôsobiť tráviace problémy. Ak sa organizmus musí počas spánku venovať tráviacemu traktu, verte tomu, že mu nezostáva síl na potrebný odpočinok a regeneráciu. Vo výsledku to spôsobí, že ráno sa zobudíte v horšom stave.

Na pikantné jedlá je potrebné si dávať pozor aj v prípade, že takéto potraviny máte radi a na prvý pohľad vám nespôsobujú žiadny diskomfort. To, že nič negatívne necítite, ešte neznamená, že to nemá negatívny vplyv na váš organizmus. Pokojne stačí, že pikantnosť v noci spôsobí častejšie prebúdzanie sa. To naruší štruktúru spánku, jeho kvalitu a v konečnom dôsledku aj bežný život.

Nezdravé mastné jedlá

Mastné jedlá hrajú v životospráve významnú rolu. Vo  všeobecnosti ich považujeme za zlo, ktoré ľudskému organizmu škodí. Keď hovoríme o mastných jedlách, tak máme na mysli jedlá plné tukov. Typickým príkladom sú vyprážené veci. Olej pochybnej kvality je vystavený veľmi vysokým teplotám a navyše je v kontakte so sacharidmi. Výsledok je potravina, ktorá je veľmi náročná na trávenie.

Stráviť jedlo plné vypraženého oleja je pre žalúdok a celý tráviaci trak komplikované. Ak si dáte hranolky s vyprážaným syrom na obed, tak vaše telo bude trpieť iba popoludní – priamo to spánok neovplyvní.

Ak si dáte tieto veci na večeru, šanca, že sa to prejaví na vašom spánku je omnoho vyššia. Kritické problémy majú však trochu iný zdroj. Na mysli máme predovšetkým klasické neskoré návštevy chladničky. Veď ako môže uškodiť trochu syra či zmrzliny pár minút pred uľahnutím do postele? Problém je, že aj menšia dávka jedla bohatého na tuky môže narušiť spánok. Ono to na prvý pohľad nespoznáte, pretože si nedokážete priradiť dve veci k sebe – rannú únavu k tomu kúsku syra z chladničky o pol jedenástej.

Na druhú stranu ulíhať do postele s príliš prázdnym žalúdkom tiež nie je najlepší nápad. Hlad takisto dokáže narušiť spánok. Preto je lepšie si do niečoho zahryznúť. Ako ideálna predspánková potravina sa ukazujú banány. Tie obsahujú látky, ktoré pomáhajú v syntéze mozgových neurotransmiterov, ktoré sú zodpovedné za prechod človeka zo stavu bdelosti do stavu spánku.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár